Nízkoenergetické domy se stávají v současné době velkým hitem. Úspora nákladů na bydlení je u mnohých z nás doslova hnacím motorem, který motivuje k zajištění pokud možno co nejvíce nezávislého živobytí na vnějších faktorech. Jaké vlivy vstupují do hry a proč uvažovat o této alternativě zajištění rodinného zázemí?
Ceny energií – energetická krize je jedním z hlavních důvodů, proč se lidé snaží buď uskromnit, anebo pořídit nízkoenergetické bydlení. Je to mnohdy lepší řešení, než žít v městském bytě, zásobovaném teplem z centrální (plynové) kotelny. V bytových domech také není snadné prosadit fovoltaiku a neexistuje tu prakticky žádná další možnost úspory energií. Jste tu plně závislí na dodavatelích energií a cenách na burzách, které jsou již pro mnoho obyvatel naší země neúnosné.
Dostupnost některých energií (inženýrských sítí) – některé oblasti nemají dosud zajištěnou plynofikaci a možnost připojení objektu k vodovodní přípojce. V takových případech se řeší vlastní studna, fotovoltaika, případně plynové sporáky na propan-butan nebo zásobník na čistý propan.
Vytápění – tam, kde nelze dům vytápět zemním plynem, je možné využít některý z typů tepelných čerpadel. Nízkoenergetický dům na klíč Enerdomy lze projektovat i tak, že upřednostníte topení dřevem v krbu či krbových kamnech, s využitím podlahového vytápění, čímž si zajistíte prakticky stoprocentní nezávislost na trhu s energiemi.
Nejistota stabilního příjmu – kdo hradí vysoké platby za energie a přijde o zaměstnání a stabilní příjem, může se snadno dostat do dluhové pasti. Čím více jste však nezávislí na vnějších vlivech a čím nižší náklady na bydlení máte, tím menší pravděpodobnost podobného maléru. Nízkoenergetické bydlení je svým způsobem tím, čemu se v nadsázce přezdívá „myslet na zadní kolečka“ a především myslet efektivně a předvídat podobné průšvihy zdravým selským rozumem.