Tempomat je zařízení, které slouží udržet nastavenou rychlost vašeho vozidla. Tato rychlost se zpravidla nastaví ovladačem tempomatu. Snadno si tak nastavíte požadovanou rychlost, kterou si vozidlo samo udržuje. Toto zařízení slouží řidičům již šedesát let. Postupně se tempomaty vyvíjely tak, že dnes nehlídají pouze rychlost, ale také odstup vpředu i vzadu. Dokonce jsou schopné sami dobrzdit popřípadě zcela zastavit, nebo naopak zrychlit podle aktuální dopravní situace.
Části tempomatu:
· řídící jednotka – dá se říci, že je to mozek celého tempomatu. Jsou k ní připojena všechna čidla, ovladače i regulátor.
· Regulátor – ovládá přidávání nebo ubírání plynu.
· Snímač polohy brzdového pedálu – při sešlápnutí se trvale odpojí tempomat z činnosti.
· Snímač rychlosti vozidla – rychlost je porovnávána a regulována.
Co tempomat dovede?
Tempomat udržuje nastavenou rychlost jedoucího vozidla. Pro řidiče to znamená, že nemusí neustále kontrolovat ručičku tachometru. Zbytečné zrychlování a zpomalování navíc zvyšuje spotřebu paliva, což není moc ekologické. Tempomat se vám postará o plynulou jízdu i v hustém provozu, nebo tam, kde je nařízená předepsaná rychlost. Nejenže ušetříte na pokutách za překročení rychlosti, jízda se pro vás navíc stává pohodlnější, levnější i bezpečnější.
Tempomaty se dnes dávají i do levnějších automobilů. Stávají se jakýmsi standardním vybavením a dnes již nepatří ve výbavě vozů k ničemu novému a výjimečnému. Tempomaty tak usnadňují jízdu nejednomu řidiči.
Nevýhody tempomatu:
· Vyšší riziko nehodovosti z důvodu únavy a ospalosti řidičů.
· Vysoké ego řidičů.
· Rozptýlená pozornost řidičů. Ztráta pozornosti se projevuje již po půl hodině jízdy.
· Nižší schopnost kontrolovat jízdu. Řidiči mají menší kontrolu nad vozidlem a také méně kontrolují směr jízdy. Navíc déle zůstávají v rychlejších předjíždějících pruzích a nevrací se do pomalejších.